*suomeksi alempana*

Exen Esports proudly welcomes our Rocket League roster! Our new team addition is one of the best Finnish Rocket League teams, with tremendous potential.

 

The players joining the family of Exen are Kalle ’LethalKale’ Lehto, Aleksi ’Aleksiii’ Huiko and Osman ’Labyrinth’ Ali. Welcome!

The team is sponsored by Central Finland’s biggest game & frontend developer company, Zaibatsu Interactive, who are know for their “Möllit” children’s game and “Rambo: Last Click” idle game, among other things. Zaibatsu started their esports sponsorships with a main sponsorship for the JYP Jyväskylä esports NHL team in the spring of 2020.

“Our state of mind is to not only make our own brand known but to also be a positive influence on the development of the gaming scene in Jyväskylä.

With Exen, we will be doing close collaboration, which bases on knowing the personnel of the organization, and our own participation. A great example of this is our work with Exen’s Twitch channel, where our Head of Sales goes to cast the CS:GO teams games.

Rocket League is a fun game that’s growth in the esports scene is easy to believe. So naturally, we are gladly helping a promising team to launch.“

Jussi Perttola

CEO, Zaibatsu Interactive

We managed to catch a comment from the Captain of the Rocket League team: 

 

“We are feeling great about joining [Exen]. We have been thinking about joining an organization for a while, and Exen feels just perfect for us. It is also very important to the Finnish Rocket League scene that we get more organizations involved, so this is very beneficial for everyone.

We have big expectations for the upcoming tournament, and everything except a win would be a disappointment. We know that we have the three best players in the tournament, and we have made it to the [Finnish] finals every time. We have had our downs when it comes to teamplay, which have caused some losses but thankfully we have managed to start working on it.“

Kalle 'LethalKale' Lehto

Captain, Rocket League roster

Exen Esports toivottaa ylpeänä tervetulleeksi Rocket League -joukkueemme! Uusin joukkuelisäyksemme on yksi Suomen parhaimmista ja potentiaalisimmista Rocket League -joukkueista.

 

Uudet pelaajamme ovat Kalle ’LethalKale’ Lehto, Aleksi ’Aleksiii’ Huiko ja Osman ’Labyrinth’ Ali. Welcome!

Joukkuetta lähtee tukemaan Keski-Suomen suurin pelialan yritys Zaibatsu Interactive, joka tunnetaan muun muassa Möllit-lastenpelistä ja Rambo: Last Click -pikapelistä. Esports-sponsoroinnin Zaibatsu aloitti JYP Jyväskylä Esports NHL-joukkueen pääsponsoroinnilla keväällä 2020.

 

 

“Meidän tahtotilamme on paitsi tehdä omaa nimeämme tunnetuksi, myös olla vaikuttamassa positiivisella tavalla jyväskyläläisen peliskenen kehitykseen

Exenin kanssa teemme ihan ruohonjuuritason yhteistyötä, joka perustuu organisaation taustahenkilöiden tuntemiseen ja omaan osallistumiseen. Käyhän myyntijohtajammekin välillä striimaamassa Exenin matseja.

Rocket League taas on oikeasti hauska peli, jonka kasvuun lajina on helppo uskoa. On siis luonnollista, että olemme mukana auttamassa lupaavaa joukkuetta alkuun.“

Jussi Perttola

Toimitusjohtaja, Zaibatsu Interactive

Onnistuimme nappaamaan kommentin myös Rocket League -joukkueemme kapteenilta:

 

“Aika hyvät fiilikset [Exeniin liittymisestä]. Mietittiin jo hetken aikaa organisaatioon liittymistä ja Exen tuntuu just sopivalta meille. On myös tosi tärkeetä Suomen RL-skenelle, että saadaan lisää organisaatioita mukaan niin tästä on mun mielestä kaikille hyötyä.

Aika isot on odotukset [turnaukseen liittyen], kaikki paitsi voitto tulis olemaan pettymys. Me tiedetään et meillä on turnauksen kolme parasta pelaajaa ja ollaan joka kerta päästy finaaliin asti Suomen turnauksissa, jos yhdessä ollaan pelattu. Meillä on joskus pientä ongelmaa joukkueen yhteispelin kanssa jonka takia on tullut tappioita välillä, mutta nekin on pikkuhiljaa alkanut korjaantua.“

Kalle 'LethalKale' Lehto

Kapteeni, Rocket League -tiimi